Beskidzkie letniska. Stryszawa

To popularne i malowniczo położone letnisko jest jedną z bardziej malowniczych miejscowości leżących w dolinie potoku Stryszawka. Ta rozległa wieś, leżąca w niewielkiej odległości od Suchej Beskidzkiej, swymi zabudowaniami sięga aż na wysoko położone stoki Pasma Jałowieckiego. To właśnie takie położenie sprawia, że w Stryszawie świetnie rozwija się turystka. To dobry punkt na rozpoczęcie wycieczki w góry oraz na beztroski, wakacyjny wypoczynek. Czym może skusić turystów Stryszawa?
Sama Stryszawa to jedna z ciekawszych wsi, którą może się pochwalić Beskid Żywiecki. Powstała ona w XV wieku, a jej założycielami byli panowie z rodu Słupskich, urzędujący w pobliskiej Suchej Beskidzkiej. Przez wieki Stryszawa była jedną z najważniejszych wsi pasterskich w tej okolicy, a jej mieszkańcami byli potomkowie wołoskich pasterzy. To oni zagospodarowali wyżej położone tereny i przekształcili je w dochodowe pastwiska.
Pasterstwo nie jest jednak jedynym tradycyjnym zajęciem w tym miejscu. Stryszawa znana była niegdyś również jako ważny ośrodek produkcji gontów, a ciekawe przedmioty z drewna są tu produkowane w tradycyjny sposób do dnia dzisiejszego.
Do malownicze letnisko może się pochwalić również ciekawymi budowlami w centrum wsi. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu murowana kaplica z połowy XIX stulecia oraz liczne figury przyrożne – typowe w beskidzkim krajobrazie. Na terenie Stryszawy znajdą coś dla siebie również miłośnicy przyrody. Nie brak tu wiekowych drzew, głównie lip, które zostały uznane za pomniki przyrody.
Stryszawa jest chętnie odwiedzana przez tych, którzy chcą wypocząć w ciszy i spokoju. Agroturystyka, która jest w tym rejonie coraz bardziej popularna, znacznie ułatwia wypoczynek w tym miejscu. Jest to jednocześnie wieś, z której można odbywać ciekawe, piesze wycieczki górskie, a szlaki prowadzące w Pasmo Jałowieckie cieszą się opinią wyjątkowo atrakcyjnych ze względów krajobrazowych.