Oliwa z oliwek – właściwości „płynnego złota”

Jedną z najistotniejszych cech wyróżniającą oliwę z oliwek są nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy wiedzieć, że oliwa jako tłuszcz roślinny stanowi alternatywę dla tłuszczy odzwierzęcych, co ma szczególne znaczenie dla osób ograniczających cholesterol pokarmowy w diecie.

Oliwa z oliwek – to powinieneś wiedzieć

Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową. Oliwa z oliwek stanowi istotny element tradycyjnej diety śródziemnomorskiej, która uważana jest za wzór żywieniowy. Zawarty w oliwie jednonienasycony kwas olienowy jest bardziej oporny na temperaturę niż kwasy wielonienasycone znajdujące się w większej ilości na przykład w oleju słonecznikowym czy z pestek winogron. Według wielu szefów kuchni najwyższej jakości oliwą, jaką możemy wykorzystywać w kuchni, także do krótkiego smażenia, jest oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia. Do obróbki cieplnej polecają oliwę filtrowaną – pozbawioną drobnych cząsteczek oliwek, które mogą łatwo się spalić, oraz oliwę rafinowaną. Warto też wiedzieć, że oliwa ma wysoką temperaturę dymienia, czyli temperaturę, w której zaczyna się spalać.

Obecne w oliwie polifenole oraz witamina E pełnią rolę naturalnych przeciwutleniaczy. Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz dla osoby dorosłej wynosi około 30% całkowitej wartości energetycznej diety. Jego źródłem mogą być tłuste ryby, orzechy, awokado, pestki, nasiona oraz oleje i oliwa. Wielu szefów kuchni uważa, że specyficzny, czasami lekko gorzki smak oliwy sprawdzi się w intensywnych sosach do sałat i przełamie smak słodkich, delikatnych warzyw, jak grillowane szparagi czy cukinia. Oliwę możemy także stosować jako dodatek do pieczywa. Oliwa z dodatkiem ziół i przypraw sprawdzi się jako marynata do mięsa, ryb czy tofu. Coraz chętniej sięgamy też po oliwy smakowe, takie jak: czosnkowa, ostra z papryczkami chili czy truflowa, które doskonale łączą się z daniami kuchni śródziemnomorskiej pełniąc rolę aromatycznego dressingu.

Przy wszystkich typach oliwy warto mieć na uwadze, że w momencie, kiedy nabiera pomarańczowej barwy, a w smaku wyczuwalny jest specyficzny zjełczały posmak, to może być sygnał, że nie nadaje się do spożycia przez zaistniały proces utlenienia.

Więcej artykułów dotyczących diety i zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie www.weglowodany.pl.